Events Program 2015

Events Program 2015

Date Venue Host Event
20 February Brisbane Supported by the Queensland Department of Health Steve Hrudey workshop
16 April Rockhampton Regional Library Rockhampton Regional Council Central Queenlsand Regional Conference
4 - 7 May Yarrabah, Cairns, Atherton, Mareeba, Hope Vale, Cooktown, Wujal Wujal, Port Douglas, Cairns Yarrabah ASC, Tablelands RC, Mareeba SC, Hope Vale ASC, Cook SC, Wujal Wujal ASC, Douglas SC, Cairns RC Water Connections Week Sponsored by Dial Before You Dig
8 May Civic Reception Room, Cairns
Cairns Regional Council FNQ Regional Conference and Taste Test
15 June Barcaldine Barcaldine Regional Council SWIM Training and WQ Taste Test
17-18 June Toowoomba WIOA WIOA State Conference and Water of Origin Taste Test. Queensland Winners (Richmond) compete against NSW.
23 June Tyto Precinct Conference Centre, Ingham Hinchinbrook Shire Council Water Quality Awareness and Distribution System Management Workshop and NQ Taste Test
31 July St George LGAQ LGAQ Bush Council Forum St George, including SWQ Taste Test
20 Aug Smart Water Research Centre, Gold Coast Gold Coast Water and Smart Water Research Centre SEQ Regional Conference and Taste Test
4 - 5 Nov Sunshine Coast Unitywater 2015 Innovation Forum and Taste Test Grand Final

Central Queensland Conference Program

Time Speaker Topic
9.10am Registration, morning tea on arrival
9.15am Matthew Donohoe, Ixom Taste Test Sponsors - Brief overview of name change & new focus of Ixom in the water sector
9.30am Rockhampton Regional Council, Councillor Greg Belz Introduction and welcome
9.35am Welcome and introduction by Dave Cameron, CEO, qldwater qldwaterprogress report and taste test introduction
10.00am Jason Plumb, Fitzroy River Water South Rockhampton STP Upgrade
10.30am Mark Harvey, Townsville City Council Drinking Water Quality Management Plans
11.00am Break
11.15am Julian Tickle, Townsville City Council Chlorates Project, Phase 1
11.45am Craig Hamilton, Mackay Regional Council Our Journey: One council's experience - lessons from a serious trenching incident
12.15pm LUNCH CQ Regional Final, Ixom Best of the Best Queensland Water Taste Test, Water Tasting
1.00pm David Halliwell, Water Research Australia A pragmatic approach to prepare for HBT implementation
Afternoon session continues with option of Technical Tour or Workshop
1.30pm Bus departs for Technical Tour / Concurrently with workshop below Treatment Plant Tour - returning approx 4pm  
Option of either tour or workshop to be selected prior to event
1.30pm Inflow / Infiltration Workshop Introduction to session and update on ERA63 negotiations
1.45pm Evan Davison, Rockhampton Regional Council with Orion Australia North Rockhampton Flood Mitigation Project
2.15pm Linda Pearson, Mackay Regional Council I & I - what problem are we trying to solve?
2.4 pm Shannon Orr, GHD Inflow and Infiltration - Monitoring to modelling and how this impacts infrastructure costing
3.15pm Addressing the hard questions Workshop session
3.50pm Feedback and future actions Progressing further on the issue and how?
4.00pm Bus returns from Technical Tour
4.30pm Afternoon Tea Announcing winner of the CQ Ixom Best of the Best Water Taste Test
5.00pm Networking drinks Venue TBA

Far North Queensland Conference Program

Time Speaker Topic
10.00am Registration, morning tea on arrival Lodgement of water taste test samples
10.10am Graham O'Byrne, General Manager, Cairns Water and Waste Welcome and introduction to Cairns 
10.15am Gerhard Floridia & Glyn Parry, Ixom Taste Test Sponsor - Brief overview of name change & new focus of Ixom in the water sector
10.30am Welcome and introduction by Dave Cameron, CEO, qldwater
qldwater progress report and taste test introduction
11.00am Toni Veronese, Cairns Regional Council CTM Alliance
11.30am Chris Mooney, Department of Environment and Heritage Protection EHP Update
12.00pm Richard Scott, Department of Energy and Water Supply DEWS Update
12.30pm Simon Page, Cairns Regional Council Servicing to regional councils
1.00pm Lunch, FNQ Regional Final Water Tasting Session and Best Palate Competition Far North Queensland Regional Final - Ixom Best of the Best Queensland Water Taste Test
1.45pm Michael Lever, Leveredge Waterborne Disease Epidemics
2.15pm To be advised to be advised
2.45pm Rob Fearon, qldwater The cost of efficiency for urban water and sewerage services
3.15pm Afternoon tea.  Taste Test Winner and "Water Guru" Winner announced
3.45pm Simon Page, Cairns Regional Council Edmonton WWTP - RAS
4.15pm Pat Nixon, Cairns Regional Council WSAG Community Collaboration
4.45pm Close Networking drinks

Water Quality Awareness Workshop and North Queensland Taste Test

Time Venue Topic
9.00am Registration Tea, coffee + morning tea on arrival
9.20am Welcome and introduction, Dave Cameron, qldwater qldwater progress report and taste test introduction
9.40am Peter Mosse Training Seminar

  • Distribution system and public health
  • Pathogen management
  • Filters and disinfection
  • ADWG Framework
  • Control points, target objectives, critical limits and corrective action
  • Distribution system targets
  • Operator responsibilities
  • How can pathogens get into the distribution system and what do we need to do about it?
  • Disinfection
12.00pm Lunch Including the NQ Ixom Best of the Best Queensland Water Taste Test
1.00 pm Peter Mosse Training Seminar Resumes

  • Repair tappings and new mains
  • System clearing
  • Optimisation of distribution system
3.30pm Afternoon tea Announcing winner of the NQ Ixom Best of the Best Queensland Water Taste Test
4.00 pm CLOSE

South East Queensland Conference Program

Time Speaker Topic
9.15am Registration, morning tea and lodgement of water samples
9.30am Welcome from Gold Coast Water Dick Went, Manager, Operational Strategy, Gold Coast Water
9.35am Gerhard Floridia & Glyn Parry, Ixom Taste Test sponsors - brief overview of name change and new focus of Ixom in the water sector
9.45am Dave Cameron, CEO, qldwater Welcome and introduction
10.15am Rob Fearon, qldwater Cost Drivers
10.30am Dr John Xie and Dr Mio Li, Smart Water Research Centre PONDS - getting the most out of the water treated by maturation ponds
11.00am Bradley Taylor, Redland Water, Redland Water and Waste Point Lookout Project / PS67 Pump Upgrade
11.30am Kelly Hopewell, Gold Coast Water Showcase of Projects
12.00pm Daryl Ross, Water Business Manager, Logan City Council What's Happening in Logan?
12.30pm Lunch South East Queensland Ixom Best of the Best Queensland Water Taste Test and Best Palate Competition
"I’ll show you mine if you show me yours"; Presentations and workshop discussion sessions IT Issues and Solutions for Water and Sewerage
1.15pm Scott Casey, Bundaberg Regional Council Work management systems, data capture approaches including metering and field tools
1.55pm John Betts / Alan Kleinschmidt, Toowoomba Regional Council Practical limitations of a corporate environment – how to ensure a focus on best outcomes for water and sewerage services with the broader organisation driving choice of systems (asset management, GIS, finance, HR)
2.20pm David Brooker, Mackay Regional Council Customers – customer engagement / systems, customers business drivers and systems positively influencing customer behaviour
2.45pm Afternoon tea Announcing winner of the South East Queensland Ixom Best of the Best Queensland Water Taste Test and SEQ "Water Guru"
3.15pm Technical Tour - departing from Griffith University G:Link Station G:Link - Gold Coast Light Rail tour, including talks and stops
5.45pm Conference Close Return to Smart Water Research Centre or hop off the tram at your accommodation stop
6.30pm Optional Dinner including drinks  Kurrawa Surf Life Saving Club, Beachside, Old Burleigh Road, Broadbeach

2015 Innovation Forum and Taste Test Grand Final

Time Session Presentation Speaker
9.25 Principal Sponsor's Address Andy Hornbuckle, SPEL Environmental  
9.35 Introduction and Welcome Innovation at Unitywate George Theo, Unitywater
9.45 Keynote Speaker Efficiency Benchmarking Professor Andrew Worthington, Griffith University
10.15 Technology Papers Chair: Jason Devitt  
10.15   Cultivation of freshwater Macroalgae in wastewater Nicholas Paul, James Cook University
10.35
NEREDA sewage treatment technology at Kingaroy Russell Hood / Nerida Airs, South Burnett Regional Council
10.55   Mobility / paperless field solutions Simon Page, Cairns Regional Council
11.15
Aeration at reservoirs to assist in THM removal  Trevor Dean, Wide Bay Water Corporation
11.35   JCS liquid vacuum chemical feeder trial Luisa Magalhaes, Unitywater
11.50
Sewerbatt / SL RAT comparative trial Craig Ma, QUU
12.05   Panel - Overview of collaborative trials David Fillmore, Unitywater; Craig Ma, QUU; Nicholas Paul, JCU
12.25 Lunch Address from Jon Black, DG, Department of Environment & Heritage Protection  
13.25 DEWS-Themed Panel Session Chair: Dick Went
13.25
Panel - Customers and approaches Davina McCormick, QUU; Judy Bailey, Unitywater; David Brooker, Mackay Regional Council
13.55 Building Capacity in Operations
and Support Services


Chair: Dave Cameron
14.00
Workforce Transformation at Unitywater Kenan Hibberd, Unitywater
14.10
When operators become health professionals  Kathy Northcott, Veolia
14.20
Roll out of new AM systems, Literacy and Numeracy Kim Moore, Unitywater
14.30
Achieving service delivery standards in regional South Australia Steve Rose, SA Water
14.40
Panel session - building capacity in operations and support services
14.50   Panel session - building capacity in operations and support services
15.10   Wrap up / summary of discussion
15.20 EHP-Themed Panel Session Chair: Rob Fearon
15.20
Balancing requirements for wastewater releases and environmental improvement Dick Went, Gold Coast Water; Jon Black, DEHP;  Cameron Jackson, QUU
15.50 Afternoon Tea Announcing the winner of the Taste Test
16.05 Regulation and Data Chair: Keith Parsons
16.05
NPR, benchmarking and efficiency Peter Gee, WSAA
16.35
Benchmarking opportunities for Queensland Rob Fearon, qldwater
16.55
Level playing field - private service providers Matt Dawson, AWA
17.15 Future Directions Chair: John Betts / qldwater

17.45 Break

18.30
Dinner Presentation Mark Pascoe, International Water Centre
19.00
Dinner
22.00 Conclude

Subscribe to: Newsletter